FOLK & COUNTRY, VII - VIII/2008
Gamba Blues Band:Blues patří do klubu nebo do hospodyO mišíkovském odkazu, undergroundu a harmonikáři světové extratřídy
Polabská bluesová kapela Gamba Blues Band oslavila v březnu 10 let od svého prvního koncertu. Využili jsme tohoto významného výročí k malému ohlédnutí. Jak za chvíli zjistíte, vzpomínat se bude i na dobu mnohem dávnější než druhou polovinu 90. let. Na otázky odpovídali zpěvák a kytarista Standa Svoboda (S), bubeník Honza Píská (H) a nehrající člen kapely, východočeský bluesový organizátor a propagátor Jaroslav Foršt (J).
"Všichni jsme byli bigbíťáci" S: Zárodek kapely vznikal postupně v průběhu roku 1997 na základě jam sessionů, kterých jsem se zúčastňoval já, baskytarista Zdeněk Klon a kytarista Pavel Jun a různí další přizvaní muzikanti. Uzavřel se tak pomyslný kruh: Zdeněk se seznámil s Pavlem na vojně v průběhu základní vojenské služby, já shodou okolností později na vojenském cvičení. Pavel se v tom roce 1997 přestěhoval z Vysočiny do Čáslavi, což bylo od nás z Chvaletic nedaleko přes kopec. U něho jsme se scházeli, různě jsme hráli a hledali k sobě další lidi. Nejprve jen jakoby na odpolední nedělní jam sessiony, které však postupně vyústily v regulérní pravidelné zkoušky budoucí kapely. To byla ta hudební část. Jinak měl na nás jistý vliv i náš společný známý Jarda Foršt, který je bluesový nadšenec. Byli jsme společně na zavedeném bluesovém festivalu v Drážďanech, zásoboval nás nahrávkami, stále něco organizoval. Později se stal naším manažerem.
S: Premiéru jsme měli někdy na jaře v roce 1998 v Kutné Hoře, začínali jsme jako support slavného slovenského Electric Blues Bandu s Bobošem Procházkou. Brzy poté organizoval Jarda Foršt větší turné Lady I & The Blues Birds a několik koncertů jsme jeli s nimi. Jarda pak také pořádal několik ročníků festivalu Blues Night Přelouč, kde jsme byli domovskou kapelou.
S: Baskytarista Zdeněk Klon měl za sebou hraní a dokonce i nějaké vydané desky s kapelou Krásné nové stroje. Já jsem měl spíše undergroundové kořeny, i když k blues jsem měl vždy velmi blízko. Když se kapela formovala, byl asi největší bluesman Pavel Jun. Zbylí měli praxi spíše v zábavových kapelách. Všichni jsme tedy byli bigbíťáci a z toho vzešlo i prvotní zaměření na bluesrock. Přesněji na bílé britské blues 60. let minulého století. Tedy na kapely jako Cream, na Erica Claptona, Savoy Brown, Fleetwood Mac, Petera Greena, Johna Mayalla a podobné. Během prvního roku se rychle utvářel repertoár, přebrali jsme ještě nějaké věci od Hendrixe, Johnnyho Wintera a Doors. Postupně se objevovaly i první autorské věci a sáhli jsme také pro nějakou ortodoxní bluesovou klasiku jako je Sweet Home Chicago, Rock Mé Baby, Boom boom a tak podobně.
H: V současné době má kapela v repertoáru kolem 50 písní. Poměr je nyní asi 60:40 ve prospěch převzatých skladeb. Platí pravidlo, že převzaté věci jsou v originále, ty s českými texty jsou všechny vlastní. "Jsme amatéři a hrajeme pro zábavu"
H: Oficiálně jsme vydali jen jedno album, vlastně svépomocí na labelu Foršt Records. CD mělo ve své době nečekaně příznivé recenze v tisku a dost nám pomohlo se odrazit. Pak už bylo jen pár demonahrávek, které byly určeny spíše jen nám, nejvěrnějším fandům a také pořadatelům, když nás ještě znal málokdo. Teď už jsme alespoň v určitém povědomí... Myslíme si však, že kdo si nás chce najít, tak si nás najde a přijde na nějaké vystoupení.
S: Celý letošní rok pojedeme koncerty k 10. výročí kapely. Jejich aktuální rozpis čtenáři najdou na našich stránkách. Největší koncert v Pardubicích proběhl v březnu a myslím, že byl velice zdařilý. Vybrali jsme úmyslně tamní klub Žlutý pes, který považujeme za jeden z nejlepších v republice. Má skvělé zázemí, je prostorný a není to taková ta černá zakouřená díra. jako jsou bohužel mnohé kluby. Koncert jsme natáčeli s úmyslem, že když se vše podaří, vznikne obrazový záznam pro DVD. H: Já myslím, že hrajeme poměrně dost často. Jsme amatéři a hrajeme pro zábavu. Ročně máme stabilně kolem 40 vystoupení, poměrně na prestižních místech. S: Rádi se vracíme na festival do Jimramova. moc se nám líbilo na všech akcích a festivalech na Slovensku, rádi hrajeme ve Staré Pekárně v Brně nebo v pražském Blues Sklepě. Poměrně často a rádi jsme hráli také v malé výletní hospodě U Partyzána v Krásnící u Přelouče. Jednu dobu to tam opravdu fungovalo, hráli jsme tam dokonce jako support s černým Sugar Bluem, harmonikářem světové extratřídy, který natočil tři desky s Rolling Stones! H: Kdysi jsme se párkrát objevili i na Konkursu Zahrady a dostali se i do Náměště, ale tam nám to nikdy tolik nesedlo. Jednak si myslíme, že blues patří spíše do klubu nebo do hospody, jednak potřebujeme trochu větší časový prostor.
S: Já toho moc neposlouchám, abych si nekazil styl (smích). Je málo času, takže když mám možnost, jdu do svého malého domácího studia a spíše se snažím tvořit než poslouchat. H: Já nemám vyhraněný styl. Mám rád muziku s nápadem, musí mě to nějak zaujmout. Začínal jsem na úplně jiné muzice - na Faith No More, Kurtizánách, Red Hot Chilli Peppers. S blues jsem se seznámil až s příchodem do Gamby. I teď poslouchám spíše Lemon Jelly nebo Flesh Quartet. J: Já jsem opakem Honzy. Jsem nejstarší a hudebně se dávno nevyvíjím. Poslouchám muziku, se kterou jsem začínal rozum brát, tedy kapely z konce 60. let. Tehdy hrál blues vlastně každý, to byl ten první velký boom. Konkrétně hodně jedu ve všech starých sanfranciských a hippiesáckých kapelách. Blues poslouchám hodně, čtu zahraniční časopisy a podle toho hledám jména, která jsou tady neznámá. Myslím si, že právě tohle většině lidí bohužel chybí - hledat a objevovat pro sebe muziku. V jakémkoliv stylu či žánru. S: Počkej, já jsem vlastně začínal jako folkař, hrával jsem na kytaru po hospodách. Brzy jsem se dostal k Dylanovi, Donovanovi, Cohenovi, Okudžavovi. Knížka Víc než jen hlas byla mou biblí. A samozřejmě z domácích jsem měl rád Hutku, Třešňáka, Mertu a tuhle partu kolem Šafránu. Když pak bolševik všechny postupně zakázal a Hutka, Třešňák a Veit se dostali na stranu undergroundu, ocitl jsem se tam zákonitě i já a prošel jsem několik místních undergroundových partiček převážně jako baskytarista. Podnikatel, farář, kapitán... S: Tady asi mohu mluvit jednotně za všechny členy kapely. Nejraději se potkáváme v našem regionu s hradeckou kapelou Spektrum. Oni jsou poměrně hákliví na slovo legenda, ale mají za sebou již 35 sezón na pódiích a hraje jim to stále skvěle. Velice dobré vztahy máme také se slovenským Bluesweiserem. Ti jsou oproti nám na opačném konci bluesového spektra, hrají hodně s vlivy fusion a jazzu, ale rozumíme si hudebně i lidsky. Ďuro Turtev a jeho kapela nám hodně pomohli hrát na Slovensku a my se snažíme jim pomoci tady, i když oni už to dávno nepotřebují! Ještě zmíním Bluesberry a teď jsme párkrát hráli s duem Luboš Beňa & Matěj Ptaszek. S: Budu jmenovat pouze profese, ať si každý dosadí sám, pokud se trefí. Směs povolání je pěkně různorodá: zaměstnanec, soukromý podnikatel, farář, učitel, kapitán říčních plavidel, truhlář-technik. H: Jak již bylo řečeno, celý letošní rok věnujeme koncertům k našemu výročí. V létě nás čeká několik festivalů, bluesové akce, festival v Klatovech, v jednání je i Telč. A samozřejmě spousta dalších menších akcí, kluby, hospody, občas nás pozvou i na nějakou privátní akci, jako jsou narozeniny nebo svatba. Kdo má opravdu zájem, ať se podívá na naše stránky www.gambabluesband.com. MILAN TESAŘ
(Rádio Proglas) |
zpět |